<< Späť

Plieseň

Príznaky:

- najčastejšie sú napadnuté miesta: krk, miesta za ušami, papuľa
- svrbiace a šupinaté miesta, zviera sa týmpádom často škrabe čím si spôsobuje chrasty
- lysé miesta alebo veľmi riedká srsť na určitých partiách (najčastejšie za ušami a na krku)
- zčervenané miesta

U nás sa to prejavilo tak, že sme našli Caesarovi na krku chrasty a neustále sa škrabal. O taký deň-dva prišlo aj vypadávanie srsti spôsobené zčasti aj už spomínaným škrabaním. Spočiatku bolo podozrenie na svrab, no veterinárne vyšetrenie svrab nepotvrdilo, no potvrdila sa už spomínaná plieseň.

Liečba:

- najčastejšie liečba IMAVEROLOM
- IMAVEROL, ktorý u veterinára obdržíte zrieďte doma v pomere 1:50 (1 ml na 50 ml vody)!!! (Ak vám veterinár povie, že sa to neriedi, v žiadnom prípade ho nepočúvajte!!! Vlastná skúsenosť!!!)
- takto zriedeným IMAVEROLOM zvieratku potierajte postihnuté miesta 1-2x do dňa
- potieranie trvá 1-2 týždne, podľa rozsahu postihnutia


Na obrázku je myšiačik natretý IMAVEROLOM o čom značia aj zlepené chlpy v okolí miesta postihnutia. Na lysom mieste je vidieť rany spôsobené škrabaním.

(Ospravedlňujeme sa za nízku kvalitu fotiek ale je to fotené len mobilným telefónom.)

V prípade použitia neriedeného IMAVEROLU:

- spôsobuje dráždivé až leptavé účinky na koži
- u nás sa vyskytlo výrazné podráždenie vo forme vypadávania srsti
- zčervenania uší, ktorých následkom si ich zvieratko neustále škrabalo, čím vznikli na uškách dosť nepekné poranenia, ktoré boli liečené najprv bórovou vodou a neskôr prišla antibiotická masť!

Na obrázku je vidieť podráždenie myšiačika IMAVEROLOM. O koľko na chrbátiku postúpilo vypadávanie srsti a tak isto je pekne vidieť sčevenanie uší (pre úplnosť je dodaná fotografia jeho snehovobielych ušiek aké mal pred chorobou a porovnanie po podráždení). Na ľavej strane obrázka tak isto vidíte zväčšeninu chrasty na ušku. Neskôr sa vyskytlo rapídnejšie postihnutie na ušku vo forme chrasty zaberajúcej asi 50 % z veľkosti ucha a tak isto výrazné lysé miesto na hlave myšiaka. Bohužiaľ fotografiu, ktorá by to zachycovala nemáme.
(Ospravedlňujeme sa za nízku kvalitu fotiek ale je to fotené len mobilným telefónom.)

Takže opakujeme, nenechajte si nahovoriť, že sa to neriedi!!! Nám aj po opýtaní bolo povedané, že nie a takto to dopadlo!

Poznámka: Niektoré typy pliesní sú prenosné aj na človeka, preto bude najlepšie pokiaľ počas choroby jedinca budete dbať na prísne hygienické návyky!

(Sľubovali sme, že sa povypytujeme na informácie veterinára, ale bohužiaľ naša dôvera v neho klesla a tak tu máte naše pocity a vlastne akýsi priebeh choroby nášho myšiačika.)

 

 

© 2007 myska.szm.sk
designed and coded by ttroa